Овідіопольське УВГ | Офіційний сайт


Перейти к содержанию

Овідіопольський район

Цікава інформація

Овідіопольський район розташований в центрі Одеської області на південному заході України, в пониззях Придністров'я. Oвідіополь – селище міського типу, центр однойменного району. Розташований він на лівому березі Дністровського лиману, за 18 км від впадіння річки Дністер у Чорне море, та за 40 км. від м.Одеси. Через Овідіополь пролягає автомобільний шлях Одеса-Ізмаїл. На сьогодні в селищі міського типу проживає більш як 12 тис. чоловік.
На території сучасного Овідіополя люди жили з давніх часів. Тут виявлено залишки стародавніх поселень: два з них існували в скіфські часи (ІV-ІІІ ст. до н.е.), два в сарматські часи (ІІ – ІІІ ст. н.е.), а на двох останніх знайдено рештки черняхівської культури (ІІІ-V ст. н.е.).
Виник даний населений пункт наприкінці ХVІІІ століття. 15 червня 1793 року тут було закладено фортецю, щоб захищати вхід у Дністер з Чорного моря і спорудити гавань на Дністровському лимані. Фортеця була форпостом, звідки перепинялись турецькі напади на Очаків і Миколаїв, а також проміжним складом вантажів між Дністром і Одесою. У 1795 році за указом Російської імператриці Катерини ІІ, на честь давньоримського поета Публія Овідія Назона, який нібито під час свого заслання перебував у даній місцевості, місто було названо Овідіополем.
Mісце для заснування фортеці обирав видатний російський полководець Суворов О.В. Будував фортецю інженер-капітан Рестер під керівництвом генерала Деволана. Раніше ж тут була турецька фортеця Хаджі-Дере (Хаджідер), яку в 1769 році розгромили запорізькі козаки. А у 1789 році фортецю штурмом взяли російські війська і за Ясським договором укріплення перейшло до Росії.
Днем народження Овідіополя вважається 15 червня 1793 року, з моменту закладення першого каменю у фортецю.
З тих часів Овідіополь значно розрісся, розширився. Життя його дуже змінилося. Особливо вплинуло на це народження незалежної української держави: зроблені перші кроки приватизації; відкрито приватні магазини, бари; організовано перші фермерські господарства; зареєстровано понад 398 юридичних і 580 фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю.
В селищі також за різні часи збудовані 4 пам'ятники і 3 погруддя. А саме – пам'ятник Овідію, на честь якого був названий Овідіополь (він знаходиться в живописному куточку на березі Дністровського лиману), пам'ятники воїнам, які загинули при звільнені Овідіополя від німецько-фашистських загарбників; В центрі селища пам'ятник поету-кобзарю Т. Шевченку, погруддя Ф. Дзержинського, який, до речі, особисто був в Овідіополі. Ф.Є. Дзержинський, будучи тоді - головою Всеросійської надзвичайної комісії, відвідав смт Овідіополь у червні 1921 року. Пізніше на базі господарства, до якого він завітав, було створено колгосп ім. Дзержинського. А ще є два погруддя корінному овідіопольцю, Герою Радянського Союзу П. Вертелецькому, які розташовані біля 1-ї та 2-ї загальноосвітніх шкіл.
Не минуло Овідіопольщину і лихо голодомору 1932-1933 рр. і "великого терору" 1933-1937 рр. За 1939 рік 70 передовиків сільськогосподарського виробництва стали учасниками виставки досягнень народного господарства.
На кінець 30-х років район покращав, поліпшився благоустрій його населених пунктів. Закінчилася електрифікація і радіофікація райцентру. Електрифікація району була проведена після війни. Зростання обсягу торгівлі свідчить про підвищення добробуту людей. Відбулись позитивні зміни в культурному рівні жителів.
На лютий 1940 року в районі діяли 28 шкіл, в кожному селі відкрилися клуби. Зміцненню здоров'я людей сприяла спортивна база, проведено 10 воєнізованих походів.
Особливістю воєнних дій для Овідіопольщини було те, що тут наступ вели не тільки війська Німеччини, а й їх союзників - румунської армії. Овідіопольський район було звільнено після запеклих дводенних боїв 13 квітня 1944 року.
За роки війни була підірвана матеріальна база промислового і сільськогосподарського виробництва, багато людей втратили житло. На листопад 1946 року в районі в основному були відбудовані господарства, радгоспи, МТС, збудована машинотракторна майстерня, млини. Особлива увага приділялася відбудові культурно-освітніх закладів та шкіл.
Колгоспи Овідіопольщини за 1953-1958 рр. в цілому збільшили валовий збір зерна на 40%, у два рази зросло поголів'я великої рогатої худоби. Багато трудівників нагороджені урядовими орденами і медалями, за високі досягнення в розвитку сільськогосподарського виробництва удостоєні звання Героя Соціалістичної праці - 7 чоловік.
Інтенсивно йшло житлове будівництво, як індивідуальне, так і багатоквартирних будинків. Будувалися господарські об'єкти, хлібоприймальні пункти, приміщення виробничого та переробного характеру. За перше півріччя 1960 року в районі відремонтовано 24,5 км. доріг, висаджено 40 тис. дерев і кущів.
У 1962 році Овідіопольський район був ліквідований і входив до складу Біляївського. В 1967 році - район поновлений. Відбулися зміни в побуті жителів. За 1970-1977 рр. введено в дію 12 нових майстерень, в тому числі - 5 пересувних, мережа приймальних пунктів. Поліпшився зв'язок району з селом. 1976-1980 рр. змонтовано ряд нових станцій в селах району. Приділялася велика увага медичному обслуговуванню населення району.
Вроженцями Овідіополя є і видатний молдавський педагог ХІХ століття Я.Д. Гинкулов, а першим військовим комісаром в Овідіополі був Г. Котовський.
Не минали нашого селища і письменники, поети. Тут був Валентин Катаєв, а пізніше Євген Дудар. Часто приїзджає до Овідіополя і сучасний одеський поет Станіслав Стрижанюк.
Не останнє місце в житті займає і спорт. Приїзджав сюди чемпіон світу з шахів А. Карпов. Він же і відкривав районний шахово-шашковий клуб. Волейболістки з Овідіополя свого часу були чемпіонками області. Саме в Овідіополі починала свій спортивний шлях Т. Макарець – Олімпійська чемпіонка з гандболу. Неодноразово в Овідіополі проводився турнір з гандболу на приз Тетяни Макарець. Завжди на провідних ролях в першості Одеської області, другій та першій лігах ПФЛ була футбольна дружина нашого селища - ФК "Дністер" (до 2011 року).
Овідіопольщина – регіон особливий на нашій Одещині і славиться людьми роботящими. Селище потопає в садах і виноградниках. Овідіополь у майбутньому - це гарні, добротні будинки, дитсадки і школи, спорткомплекс, стадіони, готель, мережа магазинів, ресторанів, виставкові павільйони, кінозали, фонтани і квіти. Чудове його сучасне, ще кращі перспективи на майбутнє зробили Овідіополь та його район тим самим місцем до якого завжди приемно повернутися.


Назад к содержанию | Назад к главному меню